Elon Musk plánuje živý prenos s Alice Weidelovou: Európska komisia pod veľkým tlakom
USA/Nemecko - Multimiliardár Elon Musk (53) svojím otvoreným zasahovaním do nemeckej volebnej kampane vyvíja veľký tlak na politikov. Teraz šéf spoločnosti Tesla dokonca plánuje živý prenos s líderkou AfD Alice Weidelovou (45).

Vo štvrtok o 19.00 h sa Weidel a Musk stretnú v živom prenose na platforme X. Rozhovor sa uskutoční v takzvanom X-Space, formáte pre živé rozhovory.
Medzitým tlak na Komisiu EÚ naďalej rastie. Podľa niektorých poslancov EÚ, ktorí sú čoraz viac znepokojení nehoráznymi výpadmi Elona Muska do európskej politiky, je bruselská exekutíva jednoducho príliš pomalá.
Damian Boeselager, 36-ročný poslanec EP a spoluzakladateľ paneurópskej strany Volt , napísal Komisii list, v ktorom ju vyzýva, aby vyšetrila Muskovo zasahovanie do európskych volieb.
V rozhovore pre denník Guardian uviedol, že algoritmus X bol prekonfigurovaný tak, aby špeciálne podporoval Muskove tweety. Podľa neho to však nie je v súlade so zákonom EÚ o digitálnych službách (DSA), ktorého cieľom je zabrániť škodlivým online aktivitám a šíreniu dezinformácií.
"Nechápem, prečo si ľudia myslia, že na slobodu prejavu nemá vplyv koncentrácia mienkotvornej moci v rukách niekoľkých osôb. Podľa mňa to má neliberálne, autokratické tendencie, keď je jeden hlas oveľa silnejší ako všetky ostatné," hovorí Boeselager.
Komisia EÚ chce "dôkladne analyzovať" rozhovor medzi Elonom Muskom a Alice Weidelovou

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot (41) tiež zvyšuje tlak na Komisiu, aby dôraznejšie uplatňovala právo EÚ. "Buď Európska komisia bude uplatňovať zákony, ktoré existujú na ochranu nášho jedinečného priestoru, s maximálnou prísnosťou, alebo nie," povedal pre Guardian.
Arba Kokalari, 38-ročný švédsky zákonodarca, ktorý sa podieľal na príprave návrhu DSA, uviedol, že Komisia je "veľmi pomalá alebo príliš pomalá" pri kontrole platforiem sociálnych médií vrátane X.
Christel Schaldemoseová, 57-ročná socialistická podpredsedníčka Európskeho parlamentu, uviedla, že Komisia musí "zintenzívniť" presadzovanie DSA a "robiť veci rýchlejšie" a "aktívnejšie", aby sa uistila, že platformy robia dosť na ochranu pred "systémovým rizikom pre demokraciu".
Spoločnostiam, ktoré porušia DSA, môže byť uložená pokuta až do výšky 6 % ich celosvetového obratu alebo zákaz podnikania v EÚ.
V reakcii na rastúci tlak teraz Komisia EÚ oznámila, že bude "starostlivo analyzovať" rozhovor medzi Weidelom a Muskom.